Koniec roku mija dla wszystkich samorządów pod znakiem planowania budżetu na przyszły rok. Wśród wielostronicowych opisów dotyczących finansów znajdują się także zadania dotyczące bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej. Ile w tym roku przypadnie dla jednostek OSP z Pomorza Zachodniego?

Ogólnie w projekcie budżetu Urzędu Marszałkowskiego na rok 2024 wydatki na bezpieczeństwo i ochronę przeciwpożarową mają opiewać na kwotę ponad 3 milionów złotych z czego 2 miliony 640 tysięcy złotych trafi do Ochotniczych Straży Pożarnych. Samorząd Województwa dalej chce kontynuować projekt związany z Regionalnymi Centrami Szkoleniowymi. Przypomnijmy, jeden z nic otwarty został w Grzmiącej koło Szczecinka.

Na kolejny taki obiekt, który ma powstać w przyszłym roku zabezpieczono środki w wysokości 1,5 miliona złotych. Kolejny milion przypadnie OSP na zasadzie tzw. współpracy z organizacjami pozarządowymi. Będzie to najprawdopodobniej kontynuacja kultowego programu Granty Strażackie, który dofinansowuje remonty oraz modernizacje strażnic jednostek z Pomorza Zachodniego.

Nowością jest niemal 140 tysięcy złotych na kształtowanie młodych adeptów pożarnictwa. Chodzi tu o organizację wojewódzkiego zgrupowania Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w celu przeprowadzenia konferencji z zakresu działań poszukiwawczo-ratowniczych.

Środki otrzyma również Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, a także Komenda Wojewódzka Policji. Zostaną one przeznaczone na doposażenie jednostek organizacyjnych w specjalistyczny sprzęt oraz na realizację działań profilaktycznych.

Warto wspomnieć, iż realizowana będzie także najprawdopodobniej strategia rozwoju Ochotniczych Straży Pożarnych pilotowana przez Zarząd Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP, która zakłada wyposażenie jednostek w niezbędny sprzęt do zmian klimatu. O szczegółach na temat strategii usłyszycie na naszym kanale YouTube w wywiadzie z Prezesem Zarządu Wojewódzkiego dh Markiem Kowalskim.

ZDJĘCIA: Archiwum

(J.Ł.)

By Jakub Łosek

redakcja@szczecinek112.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *