Dziś, 19 listopada około godziny 5:00 szczecineccy strażacy zostali zadysponowani do tlenku węgla w jednym z mieszkań na ulicy Kopernika w Szczecinku.

Działania straży pożarnej polegały na sprawdzeniu stężenie tlenku węgla, przewietrzeniu mieszkania, zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz udzieleniu pierwszej pomocy. W wyniku zaczadzenia dwóch lokatorów zostało zabranych do szpitala.

Co roku straż pożarna prowadzi kampanię pt. „Czujka na straży twojego bezpieczeństwa” uświadamiającą jak niebezpieczny jest tlenek węgla. Ale czym właściwie jest tlenek węgla? Dlaczego jest on tak niebezpieczny? Postaramy się państwu to przedstawić.

Tlenek węgla znany również jako czad powstaje podczas niecałkowitego spalania np. drewna, węgla, gazu itp. spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu niezbędnego w procesie spalania. Jest to silnie trujący bezwonny, bezbarwny lżejszy od powietrza gaz co powoduje łatwe mieszanie się z powietrzem. Głównymi źródłami czadu w naszych domach są urządzenia grzewcze min. kominki, piece węglowe, kuchenki gazowe jak również zatykanie wentylacji, nie wietrzenie mieszkań i uszczelnianie okien.

ZDJĘCIA: KG PSP

(M.R.)

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *