Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Okonku działa już prawie 79 lat! Została założona w lipcu 1945 roku przez Bazyliego Dodyk – który objął funkcję prezesa, Stanisława Gumińskiego – wybranego jako naczelnika oraz Klemensa Szczęśniaka, który został gospodarzem jednostki. Okoneccy strażacy dysponowali pozostawioną przez Niemców remizą, składającą się z dwóch boksów garażowych, wieży oraz świetlicy.

Chęć założenia jednostki w Okonku, przyniosła duże zainteresowanie, gdyż do straży wstąpiło 30 czynnych ochotników. Początkowo wyjeżdżali oni do akcji, wspierając się konnymi sikawkami napędzanymi ręcznie. Strażacy nie posiadali umundurowania ani sprzętu gaśniczego. Z czasem pozyskiwali sprzęt po żołnierzach niemieckich oraz radzieckich. Dh Edmund Trzaskowski na każdy dźwięk syreny przybiegał do remizy ze swoimi końmi, które służyły strażakom i wyjeżdżały razem z nimi do pożarów.

Pierwszy Zarząd OSP Okonek

W 1951 roku na decyzję Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinku, jednostkę przekształcono w typ S-1. Tym samym przydzielono samochód gaśniczy Bedford, który zakupiony został przez Zarząd Miasta kierowany przez burmistrza Włodzimierza Bojarskiego. Samochód posiadał niezbędny sprzęt gaśniczy oraz motopompę.

W 1970 roku zasłużony Bedford został zastąpiony samochodem gaśniczym marki STAR 25 GBAM 8/8, a w 1974 roku otrzymano drugi samochód GLM. OSP Okonek po otrzymaniu sprzętu, stała się jednostką typu S-2.

Strażacy otrzymywali coraz więcej umundurowań, węży oraz innego sprzętu niezbędnego do funkcjonowania jednostki. Nieustannie stare, nieużyteczne samochody były zastępowane nowocześniejszymi. W 1985 roku jednostka otrzymała Stara 660 GBM 8/8 a w 1988 kolejnego nowoczesnego Stara 244 GBM 8/8.

Ochotnicza Straż Pożarna w Okonku od początku istnienia stawiała na systematyczny rozwój jednostki. W 1970 roku powstały dwie Młodzieżowe Drużyny Przeciwpożarowe. Czynni strażacy działający przy jednostce regularnie przechodzili szkolenia oraz kursy, zdobywając różnorodne uprawnienia oraz osiągając wysoki poziom wyszkolenia bojowego.

Zawody MDP

Rok 1995 szczególnie zapisał się w historii OSP Okonek, gdyż decyzją Komendanta Głównego PSP, jednostkę włączono w skład Krajowego Sytemu Ratowniczo – Gaśniczego. Od tej pory zakres ich obowiązków znacznie powiększył się. Okoneccy strażacy byli wzywani nie tylko do pożarów, ale również wypadków drogowych. W tym samym roku z okazji 50-lecia istnienia jednostki, strażakom ufundowano nowy sztandar.

Wręczenie nowego sztandaru dla OSP Okonek

Dalsze lata okazały się być dla jednostki bardzo owocne w nowe wyposażenie. Efektem włączenia w skład KSRG, w 2001 roku zakupiono średni samochód ratowniczo – gaśniczy STAR M69 firmy Stolarczyk, który został bogato wyposażony w wysokiej jakości sprzęt – m.in. zestaw narzędzi hydraulicznych Lukas czy zestaw ratownictwa medycznego. Ponadto na wyposażeniu znalazły się dwa aparaty powietrzne nadciśnieniowe, pilarki spalinowe do drewna i betonu, agregat prądotwórczy.

W 2003 roku Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Złotowie przekazała ochotnikom z Okonka samochód operacyjny Polonez.

Polonez dla OSP Okonek

Kolejnym sukcesem ochotników z Okonka był zakup w 2005 roku nowego średniego samochodu ratowniczo – gaśniczego STAR L80 z napędem 4×4 na podwoziu Mana, także produkcji firmy Stolarczyk. Z dniem 1 lipca 2008 roku samochód ten został włączony w skład kompani gaśniczej Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego.

Kolejnym historycznym momentem w kartach historii OSP Okonek było rozpoczęcie w 2008 roku rozbudowy oraz modernizacji remizy. Strażacy powiększyli świetlicę, dobudowali boks garażowy oraz były warsztat zastąpili pokojem zarządu. Zmianie uległ także system alarmowania – stara syrena napędzana silnikiem wymieniona została na syrenę elektroniczną. Wymieniona została także stacja bazowa DSP. Oprócz dźwięku syreny, która wzywa na alarm, druhowie posiadali również indywidualne odbiorniki alarmowe typu pager. Uroczyste otwarcie remizy zostało połączone z obchodami Powiatowego Dnia Strażaka i odbyło się 12 września 2009r. Całkowity koszt wymienionych przedsięwzięć wyniósł 674 tys. zł. W 2011 roku strażacy po raz kolejny pozyskali nowy sprzęt – ciężki samochód ratowniczo – gaśniczy MAN GCBA 5/32.

Rozbiórka remizy OSP Okonek

W 2022 roku strażacy odnowili Młodzieżową Drużynę Przeciwpożarową, składającą się z dziewcząt oraz chłopców w różnym wieku. Młodzi fanatycy straży pożarnej mogą w ten sposób bliżej zapoznać się z tematyką pożarnictwa oraz przygotować się do przyszłej służby w jednostce.

Zbiórka MDP

Ostatnia inwestycja strażaków OSP Okonek to zakup nowego średniego samochodu ratowniczo – gaśniczego MAN TGM zabudowanego przez firmę Stolarczyk. Posiada on zbiornik na wodę o pojemności 350 litrów, zbiornik na środek pianotwórczy oraz autopompę dwuzakresową o wydajności 2500 litrów na minutę. Oprócz tego pojazd ma silnik o mocy 290 KM oraz napęd 4×4.

Powitanie nowego wozu OSP Okonek

Obecnie przy Ochotniczej Straży Pożarnej działa około 40 druhów. Funkcję prezesa sprawuje dh Jan Koczela, natomiast naczelnika – dh Kacper Kaluta. Warto zauważyć, iż jednostka nieustannie się rozwija. Pomimo trudnych początków, druhowie swoją ciężką pracą oraz zaangażowaniem osiągnęli ogromny sukces.

Zdjęcia: OSP Okonek, archiwum redakcji

(N.M.)

By Nikola Matczak

redakcja@szczecinek112.pl

One thought on “Z kart historii – OSP Okonek”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *