Dziś grupa 149 strażaków i 49 pojazdów wyruszyła w drogę do Grecji. Na dowódcę modułu GFFFV Poland został wyznaczony bryg. Grzegorz Borowiec.

Grecja zmaga się obecnie łącznie z ponad 80 pożarami w całym kraju. Pożary lasów przemieszczają się na południe i zachód od Aten. Niebezpieczeństwo wzrasta ze względu na rosnące temperatury w kraju oraz przybierające na sile wiatry, przez co ogień z łatwością się rozprzestrzenia. Na ten moment Grecja zmaga się z antycyklonem Charon, który odpowiada za ekstremalnie wysokie temperatury. Konieczne były ewakuacje co najmniej 6 kurortów turystycznych i zamknięcie części dróg.

Na misję zadysponowano moduł GFFFV Poland, w skład którego wchodzą siły i środki z Wielkopolski i Małopolski. W ich skład wchodzą: lekkie samochody rozpoznawczo-ratownicze, nośniki z kontenerami, średnie i ciężkie samochody ratowniczo-gaśnicze, quady i samochody kwatermistrzowskie.

Grupą Polskich strażaków będzie dowodzić doświadczony już bryg. Grzegorz Borowiec. To na co dzień Zastępca Naczelnika Wydziału w Biurze Planowania Operacyjnego Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Ukończył Szkołę Główną Służby Pożarniczej. Uczestniczył m.in. w misji Szwecja-2018, zaś w 2020 roku poleciał z grupą ratowniczą do Bejrutu. W 2022 roku dowodził grupą transportującą pomoc humanitarną na Ukrainę i modułem GFFFV Poland, który prowadził działania we Francji, a na początku 2023 roku dowodził ciężką grupą poszukiwawczo-ratowniczą HUSAR Poland podczas misji po trzęsieniu ziemi w Turcji.

GFFFV to skrót, oznaczający Ground Forest Fire Fighting using Vehicles. Jest to moduł zajmujący się gaszeniem pożarów lasów z użyciem pojazdów. Polska posiada sześć takich modułów: Poznań, Szczecin, Kraków, Białystok, Olsztyn i Wrocław.

Zdjęcia: KG PSP

Zdjęcia – misja Grecja-2021

By Jakub Łosek

redakcja@szczecinek112.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *