Właśnie ogłoszono przetarg na realizację pierwszego etapu inwestycji pn. „Budowa JRG-4 w Szczecinie”. Wartość tej części prac to prawie 8 milionów złotych.

Budowa nowej siedziby Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 4 w Szczecinie, która obecnie stacjonuje przy ulicy Nad Odrą w dzielnicy Stołczyn stała się koniecznością kilka lat temu ze względu na ambitne plany związane z rozbudową infrastruktury drogowej tzw. Trasy Nadodrzańskiej, która ma przebiegać przez obecnie zajmowaną działkę. Jednostka zabezpiecza północną część Szczecina, którą zamieszkuje około 15 tysięcy osób. Teraz będzie znajdować się ona bliżej zabudowań mieszkalnych, ponieważ strażakom udostępniono działkę o powierzchni niemal 8 tysięcy metrów kwadratowych przy ulicy Polickiej, czyli praktycznie w samym centrum wspomnianej dzielnicy.

– Do tej pory jednostka koncentrowała się głównie na ochronie terenów produkcyjno-składowych nad Odrą. Obecnie środek ciężkości działań przesuwa się w kierunku obszarów zabudowy mieszkaniowej […] Położenie przy ul.Polickiej, w centralnej części rejonu chronionego przez JRG-4 […] wpłynie na usprawnienie obsługi rejonu. – czytamy w jednej z uchwał Rady Miasta Szczecin

Obecna siedziba JRG-4 Szczecin

Firma, która zostanie wyłoniona w ramach ogłoszonego postępowania przetargowego będzie zobowiązana do oczyszczenia terenu i przygotowania go pod budowę, wykonania robót fundamentowych, hydroizolacji, a także izolacji termicznej fundamentów, konstrukcji żelbetowych czy części robót murowych (na parterze i piętrze). Oprócz tego wykonawca będzie musiał wykonać ocieplenie zewnętrzne, pokrycie dachowe czy też przyłącza energetyczne i kanalizację.

Docelowo budynek ma składać się z hali garażowej na minimum 5 pojazdów ratowniczo-gaśniczych, pomieszczeń biurowych, socjalnych dla podziału bojowego jednostki oraz gospodarczych takich jak myjnia, warsztat czy stacja ODO.

Prace dotyczące pierwszego etapu inwestycji powinny zostać zakończone do 15 miesięcy od podpisania umowy, a więc pod koniec 2024 roku. Firmy mają czas na składanie ofert do 7 sierpnia.

Zadanie realizowane jest w ramach „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022–2025”. Nowa siedziba ma być gotowa w 2026 roku.

Zdjęcia: Zamawiający & CzerwoneSamochody.com

By Jakub Łosek

redakcja@szczecinek112.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *