Cykl zebrań sprawozdawczych jednostek OSP powoli dobiega końca. W ubiegłą sobotę swoje działania podsumowali również druhowie ze Storkowa. To jednostka niezwykle ambitna, która z pomocą samorządu chce wkrótce zabiegać o zrealizowanie swoich kilkuletnich marzeń.

Storkowo to niewielka wieś w gminie Grzmiąca, w której od dziesiątek lat funkcjonuje jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej zrzeszająca prawie 20 mieszkańców tej miejscowości. W 2023 roku ochotnicy do zdarzeń wyjeżdżali 19 razy.

Dzięki projektowi sadzenia lasu, którego pomysłodawcą był Przewodniczący Rady Gminy Marek Bulczak zakupili oni niezbędny sprzęt m.in. pilarkę, strój do usuwania owadów błonkoskrzydłych czy podręczny sprzęt gaśniczy. Wsparcie przekazała również Gmina Grzmiąca zakupując strażakom hełmy, specjalistyczne obuwie czy kolejną pilarkę do drewna.

Jeżeli chodzi o plany na ten rok druhowie chcieliby zakupić ubrania specjalne, defibrylator AED oraz wykonać remont posadzki w remizie. Złożyli już nawet na to wniosek do Urzędu Marszałkowskiego. Kolejnym celem na 2024 rok jest złożenie wniosku do programu Funduszy Europejskich na nowy, średni samochód ratowniczo-gaśniczy. Jak powiedział Włodarz Gminy Patryk Makowski niezbędna dokumentacja jest w fazie przygotowania i na dniach powinna zostać złożona. Jeżeli wszystko pójdzie pomyślnie w przyszłym roku ochotnicy ze Storkowa powinni się cieszyć z nowego wozu.

Przypomnijmy, tamtejsi druhowie od dłuższego czasu, borykają się z problemem dotyczącym pojazdu ratowniczego. Jako jedyni w powiecie szczecineckim mają samochód bez zbiornika na wodę, co uniemożliwia w wielu przypadkach efektywnie nieść pomoc innym. Ich Mercedes lata świetności ma już za sobą i coraz bardziej zawodzi.

Zarówno druhny jak i druhowie ze Storkowa na każdym kroku pokazują jak wielką mają siłę mimo ograniczonych możliwości. Angażują się bardzo w życie społeczne, pomagali przy renowacji terenu przy świetlicy wiejskiej, prowadzili pogadanki w okolicznych szkołach, a także współorganizowali piknik wiejski przygotowując pokaz wraz z Młodzieżową Drużyną Pożarniczą. Ponad to pomagali w sadzeniu lasu, aktywnie wspierali inicjatywę III Strażackiego Konwoju Świętego Mikołaja, który dzięki ich determinacji zatrzymał się również w ich miejscowości. Brali też udział w zawodach sportowo-pożarniczych, w których ich drużyny zajęły drugie miejsce.

Trzymamy kciuki, aby wszystkie Wasze plany i marzenia się spełniły – bo na to zasługujecie!
Dziękujemy Wam za dotychczasową współpracę.

(J.Ł.)

By Jakub Łosek

redakcja@szczecinek112.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *