Już za kilkanaście tygodni z Bobolic do Koszalina pojedziemy nowym odcinkiem S-11, który dla mieszkańców, ale też turystów odwiedzających nasz region przygotowywany był od lipca 2021 roku. Ze względu na potrzebę zaznajomienia się ze specyfiką prowadzenia działań masowych na tego typu drogach Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Koszalinie zorganizowała w ubiegłą sobotę, 17 czerwca ćwiczenia powiatowe pn. „KARAMBOL-2023″.

Jak poinformował kpt. Bartosz Zawiałow – oficer prasowy koszalińskiej komendy – w manewrach udział wzięło 12 jednostek ochrony przeciwpożarowej z miasta i powiatu koszalińskiego, a także funkcjonariusze policji, pogotowie ratunkowe jak również przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Wedle scenariusza na drodze S-11 w okolicach węzła Zegrze Pomorskie miał zderzyć się autobus i trzy samochody osobowe. Strażacy do czasu przybycia na miejsce zdarzenia nie wiedzieli ile osób będzie wymagało pomocy. Dojeżdżające jednostki miały za zadanie odpowiednio zabezpieczyć miejsce zdarzenia, odnaleźć wszystkich poszkodowanych i w poprawny sposób udzielić im kwalifikowanej pierwszej pomocy do czasu przybycia Zespołów Ratownictwa Medycznego oraz za pomocą sprzętu do ratownictwa technicznego wydobyć osoby zakleszczone w rozbitych pojazdach.

Pierwsze wnioski wyciągnięto tuż po zakończeniu manewrów:

-Ćwiczenia są dobrym kierunkiem, ponieważ możemy zgrać możliwość działań wszystkich służb i w sytuacji, gdy działania będą rzeczywiste to każdy będzie wiedzieć co ma robić bez zbędnych uzgodnień – mówił w rozmowie z nami st. bryg. Jacek Szpuntowicz – Komendant Miejski PSP w Koszalinie.

Na miejscu obecni byli także samorządowcy oraz nadbryg. Jarosław Tomczyk – Zachodniopomorski Komendant Wojewódzki PSP, który poinformował, że Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy na Pomorzu Zachodnim musi być gotowy na rozwój dróg w regionie i takie szkolenia są krokiem na przód jednostek, które działają w jego strukturach, ale również tych, które ze względu na budowę m.in. tej trasy S-11 wkrótce do niego wstąpią.

W ćwiczeniach brali udział strażacy z: KM PSP Koszalin, JRG-1 i JRG-2 Koszalin, OSP Niedalino, OSP Strzekęcino, OSP Świeszyno, OSP Biesiekierz, OSP Stare Bielice, OSP Bobolice, OSP Kłanino i OSP Mścice.

MATERIAŁ: Jakub Łosek/SZ112

By Jakub Łosek

redakcja@szczecinek112.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *