Marzenia się spełniają – coś o tym wiedzą ochotnicy z Parsęcka z gminy Szczecinek, którzy przez kilkadziesiąt lat czekali na nową remizę. Teraz stało się to faktem. O zakończeniu budowy poinformował Ryszard Jasionas – Włodarz Gminy.

O trudnej sytuacji bytowej miejscowych druhów mówiło się coraz więcej po pozyskaniu nowego samochodu w roku 2018. Użytkowana przez nich strażnica składała się z ciasnego boksu garażowego oraz małego pomieszczenia gospodarczego. Nie mieli oni łazienki czy wystarczającej ilości miejsca do składowania sprzętu czy organizacji spotkań. Światełko w tunelu pojawiło się w 2022 roku kiedy to samorząd pozyskał ponad 2 miliony złotych z programu Polski Ład edycji dla terenów popegeerowskich. Następnie środki na ten cel wyłożył też Powiat Szczecinecki w wysokości 100 tysięcy złotych. Gmina wyłożyła jedynie 50 tysięcy złotych.

Prace nad budową budynku wielofunkcyjnego w Parsęcku – bo tak brzmiał projekt – rozpoczęły się pod koniec ubiegłego roku i trwały prawie 12 miesięcy.

Obiekt to niemal 494m2 powierzchni zabudowy i funkcjonować tam będzie zarówno jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej jak i filialna biblioteka gminna. Składa się on z trzech boksów garażowych na samochody bojowe, pomieszczeń magazynowych i sanitarnych, świetlicy czy też pokoju obrad zarządu OSP. Budynek jest przystosowany pod potrzeby osób z niepełnosprawnościami i będzie zasilany panelami fotowoltaicznymi z pompą ciepła i nowoczesnym systemem ogrzewania, który pozwoli na jego niskoemicyjne funkcjonowanie.

Wartość całego zadania to 2.5 miliona złotych.

Zdjęcia: UG, Archiwum Redakcji

(J.Ł.)

By Jakub Łosek

redakcja@szczecinek112.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *