Wybory za pasem, poznaliśmy wyniki, a także frekwencję, która dla wielu była decydująca. To za sprawą programów dedykowanych dla samorządów za udział w tegorocznych wyborach parlamentarnych. Wśród nich m.in. Bitwa o remizy. Kto w naszym regionie otrzyma milion złotych na remont strażnicy?

Finanse będą mogły zostać przeznaczone na kompleksową termomodernizację remizy, wymianę źródeł ciepła na niskoemisyjne, instalację OZE, remont i doposażenie w niezbędny sprzęt. O rozdysponowaniu dofinansowania zadecyduje włodarz zwycięskiej Gminy, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, właściwa terytorialnie Komenda Powiatowa PSP oraz przedstawiciele zarządów OSP. Pierwszeństwo w zwycięskich gminach będą miały jednostki z wysoką liczbą wyjazdów w roku 2022, dużą ilością wykwalifikowanych strażaków, a także te, które najmniej razy NIE WYJECHAŁY do akcji.

REGULAMIN DOSTĘPNY W DOLNEJ CZĘŚCI ARTYKUŁU

ZOBACZ TAKŻE:

Zatem jakie gminy w regionie wygrały Bitwę o remizy?

W powiecie szczecineckim podobnie jak w wyborach w roku 2019 najwyższą frekwencję wyborczą nie licząc miasta Szczecinek zdobyła gmina Borne Sulinowo (66,65%). Tuż za nią była gmina Biały Bór oraz gmina Szczecinek.

W powiecie człuchowskim najwyższą frekwencję miało miasto Człuchów. Tu sprawa jest skomplikowana. Miasto spełnia wymagania, ponieważ liczba mieszkańców nie przekracza 20 tysięcy osób. Jednak nie funkcjonuje tam jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej. Wedle wytycznych w takim przypadku są dwa rozwiązania. Albo do modernizacji wskazany zostanie inny budynek użyteczności publicznej z wyłączeniem urzędu lub środki przypadną gminie sąsiedniej, z którą miasto ma podpisaną umowę o zabezpieczeniu przeciwpożarowym.

W powiecie koszalińskim najwięcej osób zagłosowało w gminie Mielno (82,93%). To przodujący samorząd pod względem frekwencji w całym województwie.

A jak było w powiecie złotowskim? Tu także wygrywa miasto Złotów z wynikiem 70,78%. W tym przypadku jednak sytuacja jest klarowna. Liczba mieszkańców nie przekracza 20 tysięcy, a w mieście działa OSP Złotów.

Gminy z naszego regionu znalazły się też w rankingu samorządów z najniższą frekwencją. Na Pomorzu Zachodnim najniższą frekwencję miała gmina Barwice (56,78%), a na Wielkopolsce najniżej uplasowała się gmina Okonek (63,07%).

REGULAMIN BITWY O REMIZY:

(J.Ł)

By Jakub Łosek

redakcja@szczecinek112.pl

One thought on “Bitwa o remizy – dla kogo milion w regionie?”
  1. Gmina Barwice może i miała najniższą frekwencję ale jako OSP Barwice od kilku lat ma najwięcej wyjazdów na powiecie i tak jest od kilku ładnych lat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *