Szerokim echem odbił się nowy projekt Państwowej Straży Pożarnej oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska pn. Bitwa o remizy. Jego założeniem jest dofinansowanie do miliona złotych jednego samorządu w każdym powiecie w kraju z przeznaczeniem na modernizację strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej. Warunek jest jeden – najwyższa frekwencja w wyborach na terenie gminy do 20 tysięcy mieszkańców.

Akcja ma zaangażować ochotników do zachęcania mieszkańców, by wzięli udział w tegorocznych wyborach parlamentarnych, które odbędą się za półtorej tygodnia, a dokładniej 15 października. Przypomnijmy, iż podobna akcja odbywała się podczas ubiegłych wyborów. Wtedy druhowie z każdego województwa, również tego przed reformą administracyjną mogli za najwyższą frekwencję otrzymać środki na nowy wóz strażacki.

Ponad 300 mln zł trafi do OSP, żeby ich remizy stały się jeszcze bardziej nowoczesne bo samochody już są , sprzętu jest bardzo dużo ale cały czas musimy pamiętać że w tych remizach przebywają ludzie i muszą pełnić służbę w jak najlepszych warunkach

– poinformował podczas inauguracji programu gen. bryg. Andrzej Bartkowiak – Komendant Główny PSP.

Finanse będą mogły zostać przeznaczone na kompleksową termomodernizację remizy, wymian źródła ciepła na niskoemisyjne, instalację OZE, remont i doposażenie w niezbędny sprzęt. O rozdysponowaniu dofinansowania, a może ono wynieść nawet 1 milion złotych zadecyduje włodarz zwycięskiej Gminy.

JAKA JEDNOSTKA W REGIONIE MOŻE UZYSKAĆ WSPARCIE?

W powiecie szczecineckim w 2019 roku najwyższą frekwencję (nie licząc miasta, w którym nie funkcjonuje OSP) miała gmina Borne Sulinowo (51,52%), tuż za nią była gmina Biały Bór (47,32%). Najsłabszy wynik odnotowała gmina Grzmiąca (43,25%). Pozostałe samorządy to kolejno gmina Szczecinek (45,66%) i nieco gorzej gmina Barwice (43,50%).

W powiecie koszalińskim:
Największe szanse według frekwencji w ubiegłych wyborach ma gmina Mielno.

gm. Będzino52,03%
gm. Biesiekierz61,08%
gm. Bobolice46,80%
gm. Manowo60,01%
gm. Mielno71,34%
gm. Polanów44,87%
gm. Sianów53,10%
gm. Świeszyno61,41%

W powiecie złotowskim:
Tutaj najwyższy wynik odnotowała gmina Krajenka.

gm. Jastrowie49,25%
gm. Krajenka57,07%
gm. Lipka48,53%
gm. Okonek47,27%
gm. Tarnówka52,66%
gm. Zakrzewo56,33%
gm. Złotów50,52%

W powiecie człuchowskim:
Najwyższy wynik odnotowała gmina Przechlewo.

gm. Czarne49,36%
gm. Człuchów47,34%
gm. Debrzno48,36%
gm. Koczała48,16%
gm. Przechlewo51,65%
gm. Rzeczenica47,56%

Jednak pamiętajmy, że to nie poprzednie wybory są wyznacznikiem. Warto zaznaczyć, że w tym roku w każdej gminie zapewniony będzie transport osób do lokali wyborczych, a ich ilość w wielu przypadkach również zostanie zwiększona, co zapewne będzie miało wpływ na odnotowaną frekwencję.

W środowisku strażackim znaleźli się i przeciwnicy całego projektu. Chociaż pierwsze jednostki w regionie rozpoczynają już akcję promocyjną. Czy program jest adekwatny do sytuacji materialnych jednostek OSP? Nie nam to oceniać…

By Jakub Łosek

redakcja@szczecinek112.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *