Ochotnicza Straż Pożarna w Lotyniu świętowała niedawno 75 – lecie swojego istnienia! Jednostkę założyli w 1949 roku Michał Taraszczuk – który objął funkcję prezesa oraz Zdzisław Grendus – będący w tym czasie naczelnikiem. Chęć założenia strażnicy wzbudziła zainteresowanie, gdyż do straży wstąpiło 22 ochotników. Strażacy dysponowali jednostką znajdującą się na terenie ówczesnego SHR w Lotyniu. Dopiero w roku 1955 wybudowano nową remizę przy ulicy Szczecineckiej, która służy strażakom do dziś.
Na początku istnienia ochotnicy z Lotynia nie posiadali bogatego wyposażenia. Do akcji wyjeżdżali pojazdem konnym. Dopiero w 1960 roku otrzymali wóz bojowy – beczka typu Bedford. Niedługo później – w 1964 r. wybudowano drewnianą wieżę, która miała służyć suszeniu węży po pożarach. W 1972 r. OSP Lotyń pozyskała samochód marki Żuk, który od tej pory służył druhom do pomocy lokalnej społeczności.
Ogromne wrażenie zrobił na mieszkańcach zakup telewizora „Neptun” do strażackiej świetlicy. Jerzy Rieger – druh pełniący wtedy funkcję naczelnika, zainteresował swoim pomysłem lokalną społeczność, tym samym stwarzając z remizy nie tylko strażnicę, ale również miejsce spotkań oraz integracji.
Ochotnicy z OSP Lotyń od początku istnienia z zapałem angażowali się w pomoc oraz życie społeczne. Efektem ich działań w 1973 r. ks. Jerzy Dąbrowa – ówczesny proboszcz parafii Lotyń, ufundował sztandar dla miejscowej jednostki. Miało być to podziękowanie za działalność oraz pomoc na rzecz kościoła.
Warto wspomnieć, że przy OSP w Lotyniu już od wielu lat czynnie działa Młodzieżowa Drużyna Przeciwpożarowa. Dzięki dh Waldemarowi Kopkiewicz fanatycy straży pożarnej mogli bliżej przyjrzeć się pracy strażaków oraz zagłębić się w temat pożarnictwa. Obecnie przy jednostce działają dwie MDP, a ich opiekunami są – dh Konrad Kopkiewicz oraz dh Łukasz Rzadkiewicz.
Lata 1991-1995 były latami bardzo owocnymi dla lotyńskiej jednostki. Jesienią 1991 r. zakończono budowę zbiornika przeciwpożarowego, a w 1995 do użytku oddana została remiza, którą rozebrano w 1994 r. w celu zbudowania nowej. Z okazji świętowania strażaków, w Lotyniu odbył się pierwszy festyn „Związku Gmin Krajna”.
W 1999 r. Ochotnicza Straż Pożarna w Lotyniu obchodziła swoje 50 – lecie. Z tej okazji odbyło się uroczyste świętowanie. W tym samym roku zawarto również współpracę z gminą Stockelsdorf, która trwa do dziś.
Przełom w życiu jednostki nastąpił w 2001 roku. Wówczas to zmieniono zarząd, tym samym wznowione zostały obchody Dnia Strażaka. Remizę odwiedziły również władze miasta Stockelsdorf – pani burmistrz Brigitte Rahlf z małżonkiem, prezydent miasta Harald Werner oraz pani pastor – Brigitte Frohlich z mężem. Członkowie MDP przywitali gości kwiatami oraz drobnymi upominkami. Po wszelkich przemówieniach, strażacy oprowadzili niemieckie władze po miejscowości. Podczas świętowania sekcje MDP zaprezentowały różnorodne ćwiczenia bojowe. 20 grudnia jednostka OSP Lotyń otrzymała średni samochód gaśniczy STAR 244 – z napędem na cztery koła, zbiornikiem wody o pojemności 2,5 tys. litrów i motopompą o wydajności 800 l/min. Był to ogromny sukces, gdyż do tej pory strażacy wyjeżdżali tylko i wyłącznie Żukiem pozyskanym w 1972 r.
Z dniem 5 listopada 2002 roku jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Lotyniu na wniosek Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Dzięki temu stała się bardziej mobilna.
Od 2005 r. strażacy współpracują z jednostką OSP Łubowo. Pozyskali również mercedesa 508 GLM-8, a w 2014 Volkswagena Transporter. W październiku 2020 r. natomiast wzbogacili się o nowy samochód specjalny z drabiną mechaniczną, której maksymalny zasięg to aż 30 metrów. Dzięki temu strażacy z Lotynia w chwili obecnej mają najdłuższą w powiecie drabinę.
W straży w Lotyniu działa około 90 członków (w tym również członkowie MDP oraz członkowie na emeryturze). Funkcję prezesa sprawuje dh Waldemar Sochacki, natomiast naczelnikiem jest dh Konrad Kopkiewicz. Warto zauważyć, że jednostka OSP w Lotyniu od wielu lat cieszy się ogromnymi sukcesami. Ostatnim z nich było nadanie proporca dla MDP Lotyń.
Zdjęcia: OSP Lotyń, archiwum redakcji
(N.M.)