Potrącenie pieszego, zderzenie ciężarówki z osobówką i wyciek substancji ze zbiornika – z takimi założeniami mierzyli się dzisiaj druhowie OSP z gminy Szczecinek oraz strażacy zawodowi w manewrach zorganizowanych przez Komendę Powiatową PSP na tymczasowo zamkniętym odcinku drogi ekspresowej S-11 przy węźle Szczecinek-Północ w kierunku Koszalina.

Scenariusz zakładał potrącenie osoby przebiegającej w miejscu niedozwolonym przez ciężarówkę. Następnie w tył pojazdu ciężarowego miał wjechać samochód osobowy. Na skutek uszkodzenia tira miało dojść również do rozszczelnienia zbiornika z nieznaną substancją. Po przybyciu na miejsce zastępów zastano rozbite pojazdy oraz 6 osób poszkodowanych – 5 zakleszczonych w osobówce i jedna znajdująca się pod ciężarówką.

Zadaniem strażaków było wydostanie wszystkich osób wymagających pomocy, udzielenie im kwalifikowanej pierwszej pomocy w miejscu bezpiecznym do czasu przybycia Zespołu Ratownictwa Medycznego oraz neutralizacja wyciekającej substancji.

Przebieg manewrów oceniono pozytywnie, zapowiadając kolejne tego typu szkolenia udoskonalające działania służb. W ćwiczeniach udział brali funkcjonariusze JRG Szczecinek, druhowie z OSP Żółtnica, OSP Wierzchowo, OSP Wilcze Laski i OSP Parsęcko oraz przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Wszystko obserwowali uczniowie Zespołu Szkół nr 6 im. Stanisława Staszica o profilu Ochrona Przeciwpożarowa i Ratownictwo.

ZDJĘCIA: Redakcja

(J.Ł.)

By Jakub Łosek

redakcja@szczecinek112.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *