Radość nie do opisania i sfinalizowanie projektu, na który druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wierzchowie (gm. Szczecinek) czekali latami. Do jednostki trafił właśnie fabrycznie nowy, średni samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Volvo zabudowany przez firmę ISS Wawrzaszek z Bielska Białej. Powitanie wozu zorganizowano w ubiegłą sobotę, 16 marca przy świetlicy wiejskiej.

W wydarzeniu udział wzięli m.in.:

  • Małgorzata Golińska – Poseł na Sejm RP
  • kpt. Mirosław Śledź – p.o. Komendanta Powiatowego PSP w Szczecinku
  • Kazimierz Harasym – Zastępca Wójta Gminy Szczecinek

a także zaprzyjaźnione jednostki OSP.

Nowy pojazd posiada napęd 4×4, sześciobiegową, manualną skrzynię biegów, silnik o mocy 280 KM oraz zbiornik na wodę o pojemności 3 tysięcy litrów, zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 300 litrów i autopompę RUBERG o wydajności 2820 litrów na minutę. Jest on wyposażony w m.in. maszt oświetleniowy, wyciągarkę, działko wodno-pianowe jak również zestaw narzędzi hydraulicznych do ratownictwa technicznego, pilarki, pompę pływającą, wentylator oddymiający czy niezbędną armaturę wodno-pianową wraz z linią szybkiego natarcia. Posiada on też zestaw głośników niskotonowych Rumbler oraz trąby typu Grover.

Druhowie do tej pory dysponowali średnim samochodem marki Renault wyprodukowanym jeszcze w ubiegłym wieku, które sprowadzono do jednostki kilka lat temu. OSP Wierzchowo należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego i odnotowuje od 50 do 60 wyjazdów rocznie. Wyposażenie jej w nowy wóz było kluczowe, bowiem wkrótce rozpocznie się budowa kolejnego odcinka drogi S-11, który będzie przebiegał w pobliżu Wierzchowa.

Pojazd kosztował łącznie 1 225 080,00 złotych z czego dofinansowanie na jego zakup przekazał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie (612 tys.), Komenda Główna PSP (190 tys.), a także Gmina Szczecinek (350 tys.), około 20 tysięcy wyłożyła ze środków własnych jednostka, zaś około 50 tysięcy przekazały lokalne przedsiębiorstwa i Lasy Państwowe.

(J.Ł./M.R./A.Ś./W.B.)

By Jakub Łosek

redakcja@szczecinek112.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *