Gmina Miasto Koszalin i Urząd Marszałkowski uzgodniły szczegóły darowizny działki, na której zostanie wybudowana nowa koszalińska siedziba pogotowia ratunkowego. Nowoczesny budynek dla ratowników ma stanąć u zbiegu ulic Fałata i Monte Cassino. W piątek, 11 sierpnia 2023 roku podpisany został listu intencyjny. Dokument podpisali prezydent Koszalina Piotr Jedliński, wicemarszałek Tomasz Sobieraj wraz z członkiem Zarządu Województwa Stanisławem Wziątkiem, a także dyrektor zachodniopomorskiego pogotowia Roman Pałka. 

Działka pod budowę stacji WSPR w Koszalinie przekazana zostanie nieodpłatnie.

–  O tej sprawie w ratuszu rozmawialiśmy już od pewnego czasu, ale dopóki nie było konkretów, to ich nie ujawnialiśmy. Stan stacji pogotowia ratunkowego w Koszalinie wszyscy znamy. To największa filia WSPR we wschodniej części województwa. Przebudowa obecnej siedziby jest niemożliwa. Podpisanie dziś listu intencyjnego na przekazanie gruntu umożliwia rozpoczęcie projektowania nowego obiektu, w nowej lokalizacji. powiedział prezydent Koszalina Piotr Jedliński.

Nowy obiekt koszalińskiego pogotowia będzie nowoczesny i wykorzystywany przez 6 zespołów ratownictwa medycznego.

–  Od lat inwestujemy w marszałkowskie placówki ochrony zdrowia. Wydatkowaliśmy na ten cel w ostatnim czasie około pół miliarda złotych. Przeszedł czas na koszalińskie pogotowie, bo ratownicy medyczni oraz lekarze zasługują na lepsze warunki pracy. Rozpoczęliśmy działania dotyczące gruntu. Złożylismy także wnioski do kolejnej edycji Polskiego Ładu na 30 mln zł, by budowę tej stacji oraz filii w Drawsku Pomorskiej i Pyrzycach móc sfinansować z rządowych środków. Za miejską działkę przy ulicy Fałata oddamy wojewódzki grunt przy ulicy Mieszka I. Będziemy w niedalekiej przyszłości prosić Pana Prezydenta, aby wziął udział w  tworzeniu montażu finansowego inwestycji – mówił wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj.

Pozyskanie gruntu przez samorząd województwa to pierwszy krok do realizacji inwestycji, która znacząco poprawi warunki pracy koszalińskich ratowników oraz zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców.

–  Bezpieczeństwo mieszkańców, w tym bezpieczeństwo zdrowotne jest dla nas najważniejsze. Główny nacisk kładziemy obecnie na poprawę czasu dojazdu do chorych. Udało się to w Szczecinie. Teraz zatem czas na Koszalin. To będzie flagowy projekt, gdyż miasto jest miejscem o sporej populacji. Nie zapominamy jednak o innych dwóch filiach, czyli o Drawsku Pomorskim oraz Pyrzycach – powiedział członek Zarządu Województwa Stanisław Wziątek. – Początkowo rozważaliśmy ulokowanie inwestycji na naszej działce przy ulicy Mieszka I. Okazało się to niemożliwe. Dzięki porozumieniu z Panem Prezydentem pozyskujemy grunt u zbiegu ulic Fałata i Monte Cassino. Chcemy, aby działania związane z budową stacji poszły sprawnie, aby było to również miejsce ciekawe pod względem architektonicznym, z dobrym zagospodarowaniem terenu – dodał.

Docelowo działka trafi do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, która w dalszej kolejności odpowiadać będzie za przygotowanie projektu, oszacowanie kosztów, a  następnie wybudowanie stacji. Obecny budynek pogotowia w Koszalinie mieszczący się przy ul. Kościuszki 5, odbiega od standardów.

–  Cieszymy się, że plany dotyczące budowy naszej nowej siedziby w Koszalinie stają się rzeczywistością. Ta inwestycja poprawi warunki pracy ratowników medycznych, ale też skróci czas dojazdu do pacjentów. Nowa siedziba będzie bowiem zlokalizowana przy głównych ciągach komunikacyjnych a w budynku znajdą się m.in. garaże dla ambulansów, a także myjnia z dekontaminacją. Zespoły będą więc od razu gotowe do podjęcia medycznych czynności ratunkowych, a karetki będą od razu przygotowane do wyjazdu, bez konieczności ich ogrzewania czy odśnieżania zimą – podkreślił dyrektor WSPR w Szczecinie Roman Pałka.

Filia WSPR w Koszalinie miałaby powstać w perspektywie czasowej 2023-2027. Jej koszt wstępnie oszacowano na około 20 mln zł.

Łukasz Jucha, WZP

By Jakub Łosek

redakcja@szczecinek112.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *