To wielka chwila dla mieszkańców, ale przede wszystkim dla druhen i druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Gwdzie Wielkiej. W ubiegłą sobotę, oficjalnie do użytku został przekazany fabrycznie nowy, ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy marki Renault K440 zabudowany przez kielecką firmę MOTO-TRUCK.

Na tej, jakże podniosłej uroczystości pojawili się m.in. Minister Małgorzata Golińska, Zastępca Zachodniopomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP – st. bryg. Marek Popławski, Prezes Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP w Szczecinie – dh Marek Kowalski, Starosta Krzysztof Lis, Wójt Gminy Szczecinek – Ryszard Jasionas, a także przedstawiciele Komendy Powiatowej PSP w Szczecinku, Lasów Państwowych, okolicznych sołectw i zaprzyjaźnione jednostki OSP.

Prezes jednostki – dh Marcin Wyszomirski – dziękując wszystkim za wsparcie podkreślił, iż dzień 22 lipca na długo zapiszę się w historii OSP Gwda Wielka. To tak naprawdę pierwszy, fabrycznie nowy samochód w tej jednostce, ale też pierwszy fabrycznie nowy, ciężki samochód, który trafił do jednostki ochotniczej Straży Pożarnej w powiecie szczecineckim. Do tej pory takim sprzętem dysponowała tylko Komenda Powiatowa PSP w Szczecinku.

Pojazd posiada zbiornik na wodę o pojemności 5 tysięcy litrów oraz zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 500 litrów czy autopompę o wydajności 4200 litrów na minutę. Dodatkowo ma on silnik o mocy 440KM i stały napęd na cztery koła. Znajduje się też na nim wiele specjalistycznego sprzętu, takiego jak: zestaw narzędzi hydraulicznych, pilarki, przecinarka do stali i betonu, linia szybkiego natarcia o długości 60 metrów jak też wentylator oddymiający.

Oprócz oficjalnego przecięcia wstęgi, przekazania kluczyków do samochodu oraz jego poświęcenia przez proboszcza miejscowej parafii ks. Ryszarda Andruszko wręczono również odznaczenia.

Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Szczecinku odznaką „Za wysługę lat” odznaczeni zostali druhowie: Zenon Dobrowolski (40 lat), Marcin Wyszomirski (20 lat), Artur Serbaluk (10 lat) oraz Patryk Niebój (10 lat).

Srebrną odznaką „Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej” wyróżniono natomiast druhów i druhny: Zuzannę Szyszkę, Dominikę Glanc, Nikodema Szyszkę, Maksymiliana Zienkiewicza.

Wóz kosztował 1 264 759,00 złotych. Jego zakup sfinansowano ze środków Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, Gminy Szczecinek, Starostwa Powiatowego oraz Lasów Państwowych. Do przedsięwzięcia dołożyli się też mieszkańcy, którzy wspierali działającą na ten cel zbiórkę internetową.

Zdjęcia: Ada Bieniek, Adrian Wolanin

(J.Ł.)

By Jakub Łosek

redakcja@szczecinek112.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *