To była uroczystość pełna wzruszeń i życzeń. W ubiegły wtorek ze służbą po ponad czterech dekadach pożegnał się st. bryg. Andrzej Wójtowicz, który przez ostatnie lata pełnił funkcję Komendanta Powiatowego PSP w Szczecinku.

Apel rozpoczął się od złożenia meldunku dla pełniącego obowiązki Zachodniopomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Mirosławowi Penderowi. Kolejnym punktem było poświęcenie i oficjalne przekazanie nowego, średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego marki Volvo dla Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szczecinku. To pojazd ze zbiornikiem na wodę o pojemności 3 tysięcy litów i napędem 4×4, który trafił tu głównie za sprawą włączenia szczecineckiej jednostki do modułu gaszenia pożarów lasów.

Jednak kulminacyjnym momentem wydarzenia było zdanie i powierzenie obowiązków Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinku. Podczas swojego wystąpienia st. bryg. Mirosław Pender podsumował współpracę z odchodzącym na zaopatrzenie emerytalne st. bryg. Andrzejem Wójtowiczem. Podkreślił, że pierwszy raz spotyka się z przypadkiem komendanta posiadającego tak długie, 43 letnie doświadczenie.

– Z perspektywy lat mogę stwierdzić, że to właśnie ta wspólnota strażacka w dużym stopniu mnie ukształtowała, dawała poczucie własnej wartości, pozwalała rozwijać się i spełniać się zawodowo […] Chciałem wyrazić wdzięczność wszystkim, z którymi miałem możliwość współpracować

– mówił podczas swojego przemówienia st. bryg. Andrzej Wójtowicz.

Ustępujący komendant przez 4 lata swoich rządów zrealizował dwa etapy rozbudowy i modernizacji Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej, pozyskał samochody ratowniczo-gaśnicze zarówno dla Państwowej jak i Ochotniczej Straży Pożarnej, a ilość funkcjonariuszy skierowanych przez niego na kształcenie do szkół pożarniczych było większe jak we wcześniejszym 20-leciu. Przez całą swoją służbę brał udział w tysiącach akcji, a jego doświadczenie jest wyróżniające się jako jedno z dłuższych wśród wszystkich komendantów w Polsce. Odznaczony wieloma medalami i odznaczeniami m.in. Złotym Znakiem Związku OSP RP czy Krzyżem Zasługi za Dzielność

Obowiązki komendanta na dwa miesiące przejął kpt. Mirosław Śledź. To wieloletni Naczelnik Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego i Rzecznik Prasowy KP PSP Szczecinek, a przez ostatni rok Zastępca Naczelnika Wojewódzkiego Ośrodka Szkolenia w Bornem Sulinowie. O tym kto na stałe zostanie szefem szczecineckich strażaków zadecyduje komendant wojewódzki na koniec marca.

Zdjęcia: Redakcja

By Jakub Łosek

redakcja@szczecinek112.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *