To pierwsze, tak duże ćwiczenia na terenie okoneckich lasów. W środę, 3 kwietnia rozpoczęły się trzydniowe ćwiczenia modułu GFFFV Poznań pod kryptonimem WRZOSY-2024. Funkcjonariusze z całej Wielkopolski zjechali się do powiatu złotowskiego, by wziąć udział w manewrach, które mają poprawić efektywność działań międzynarodowego modułu na wypadek kolejnych misji za granicami naszego kraju.

GFFFV – Ground Forest Fire Fighting using Vehicles – to moduł gaszenia pożarów lasów z użyciem pojazdów, który działa w ramach Mechanizmu Ochrony Ludności Unii Europejskiej. Polska posiada sześć takich modułów stacjonujących w: Krakowie, Białymstoku, Poznaniu, Olsztynie, Szczecinie i Wrocławiu.

Zorganizowane szkolenia podzielone były na części teoretyczne i praktyczne. Najwięcej działo się w czwartek, 4 kwietnia. Dzień rozpoczęto od warsztatów na temat podawania pasów piany oraz obsługi zbiorników przenośnych i wyciągarek zamontowanych na pojazdach ratowniczo-gaśniczych. Następnie strażacy rozpoczęli działania w różnych punktach nadleśnictwa. Ćwiczenia praktyczne podzielone zostały na cztery epizody.

Pierwszy z nich polegał na zbudowaniu magistrali wężowej na około 2 kilometry. Następny scenariusz zakładał gaszenie ognia przemieszczającego się w kierunku działających zastępów z użyciem samolotu dromader. Dwa ostatnie założenia to powstanie pożarów punktowych w trudno dostępnych miejscach w lesie, przez co strażacy, aby dotrzeć do pożaru musieli przeprowadzić wycinkę drzew uniemożliwiających dojazd do zdarzenia.

– Można powiedzieć, że się nawzajem uzupełniamy co daje efekty w tym, że las jest coraz bardziej bezpieczny

– podsumowywał Przemysław Szczawiński z Nadleśnictwa Okonek.

Łącznie w manewrach uczestniczyło 76 strażaków i 22 pojazdy gaśnicze m.in. z Poznania, Kalisza, Ostrzeszowa, Złotowa, Piły czy Turku. Moduł poznański uczestniczył trzykrotnie w misjach zagranicznych – raz w Szwecji i dwa razy w Grecji.

Wkrótce materiał wideo!

ZDEJĘCIA: Redakcja

(J.Ł.)

By Jakub Łosek

redakcja@szczecinek112.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *