Mimo apeli służb i przestrzegania przed konsekwencjami wypalania traw strażacy wciąż odnotowują pożary nieużytków. Według danych Komendy Powiatowej PSP w Szczecinku stanowią one większość zdarzeń, w których dochodzi do zaprószenia ognia. Przez ostatnie dni szczecineccy funkcjonariusze odnotowali pierwsze przypadki podpaleń w regionie.

Oprócz pożarów traw na terenie Szczecinka tego typu interwencję podjęli w ubiegły wtorek ochotnicy z OSP Grzmiąca. Zostali oni zadysponowani do miejscowości Czechy gdzie płonęły nieużytki. Na szczęście ogień udało się szybko opanować podając jeden prąd wody za pomocą linii szybkiego natarcia. Spaliła się niewielka powierzchnia trawy.

Strażacy przestrzegają; wypalanie traw nie przynosi nam żadnych korzyści, a nawet negatywnie wpływa na środowisko. Istnieje wiele mitów, które mówią, że wypalanie nieużytków użyźnia glebę. Niestety tak nie jest, mimo to wiele osób nie stosując się do wytyczonych zasad dopuszcza się popełnienia przestępstwa jakim jest podpalanie. Ogień z powodu niepewnego wiatru potrafi szybko rozprzestrzenić się na pobliskie posesje w tym budynki gospodarcze i mieszkalne, zdarza się, że kończy się to tragicznie – śmiercią ludzi i zwierząt.

STOP POŻAROM TRAW!

Zdjęcia: OSP Grzmiąca

(J.Ł.)

By Jakub Łosek

redakcja@szczecinek112.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *