Jak się okazuje, ze względu na wzrastające ceny, a także sytuację wojenną za naszą wschodnią granicą firmy specjalizujące się w zabudowie i sprzedaży fabrycznie nowych aut pożarniczych borykają się z dużymi problemami. Równie dużymi można określić problemy zamawiających, którzy nie są w stanie zakupić pojazdów w zakładanym budżecie.

Podobnie jest w gminie Szczecinek. Od niemal miesiąca czekamy na rozstrzygnięcia przetargów na zakupy samochodów ratowniczo-gaśniczych dla OSP Wierzchowo (średni), a także OSP Wilcze Laski (lekki). Jak można zauważyć złożone oferty znacznie przewyższają kwoty, jakie zarówno druhowie OSP oraz Gmina Szczecinek chciała wydać na te inwestycje.

Głos w sprawie zabrał sam Wójt – Ryszard Jasionas. W porannym podsumowaniu tygodnia wspomniał o sytuacji z zakupami Ochotniczych Straży Pożarnych.

– Jeśli chodzi o Wierzchowo […] z WFOŚiGW (600 tysięcy złotych), Gminy Szczecinek (300 tysięcy złotych), Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (190 tysięcy złotych), środki własne OSP wypracowano na poziomie 22 tysięcy złotych. Brakuje nam jeszcze […] 115 tysięcy złotych – poinformował włodarz gminy.

Ofertę w tym przetargu złożyła tylko firma z Bielska-Białej – Wawrzaszek – Inżynieria Samochodów Specjalnych. Kwota zwala z nóg – to 1 225 080,00 złotych. W ubiegłym roku, w takiej cenie kupowano droższe, ciężkie samochody gaśnicze. Teraz tyle kosztują średnie pojazdy posiadające normatywy o minimalnych wymaganiach.

Podobny problem mają strażacy z Wilczych Lasek.

– Zapotrzebowanie środków tutaj jest na poziomie 707 tysięcy złotych. Z WFOŚiGW jednostka może liczyć na wsparcie w wysokości 353 tysięcy złotych, Gmina wyłożyła na ten cel 120 tysięcy złotych, Zakład Ubezpieczeniowy pokrywa tutaj 10 tysięcy złotych. Brakuje […] 223 tysięcy złotych – mówi Ryszard Jasionas

Ten wóz zaś chce wykonać firma SZYBICKI spod Poznania.

Jak jednak uspokaja Wójt sytuacja jest pod kontrolą i wszyscy dołożą starań, aby takie samochody jeszcze w listopadzie tego roku zawitały do wymienionych jednostek. Wsparcie zadeklarował, także Starosta Szczecinecki – Krzysztof Lis.

Nie tylko jednostki z regionu borykają się z takimi problemami. To dotyczy jednostek z całego kraju. Ilość OSP, które mają otrzymać samochody przewyższa możliwości przerobowe wszystkich firm.

Jak dowiadujemy się w oświadczeniu samorządu szczecineckiego – wszystko będzie wiadome na dniach.

Do sprawy jeszcze wrócimy…

(J.Ł)

By Jakub Łosek

redakcja@szczecinek112.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *