To wyjątkowy moment, który zapisze się w historii nie tylko pożarnictwa w województwie zachodniopomorskim ale również Państwowej Straży Pożarnej w kraju. Druga w Polsce, pierwsza na Pomorzu Zachodnim Pani Komendant rozpoczyna piastować to stanowisko w Komendzie Powiatowej PSP w Stargardzie. Kim jest bryg. Sylwia Formela?

Decyzją pełniącego obowiązki Zachodniopomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Mirosława Pendera z dniem 27 stycznia ze stanowiska Komendanta Powiatowego PSP w Stargardzie odwołano bryg. Marka Huszlę (ze względu na odejście na emeryturę) tym samym powierzając obowiązki komendanta bryg. Sylwii Formeli.

Sylwia Formela urodziła się 8 marca 1981r. w Szczecinie. Służbę w ochronie przeciwpożarowej rozpoczęła 3 sierpnia 2001 r. jako podchorąży w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Po ukończeniu szkoły oficerskiej została skierowana do pełnienia służby w Komendzie Powiatowej PSP w Stargardzie, w której zajmowała kolejno stanowiska służbowe: młodszy specjalista, specjalista, starszy specjalista, zastępca naczelnika wydziału, naczelnik wydziału. W roku 2020 ukończyła studia podyplomowe w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w zakresie „Zapobieganie pożarom i awariom”. Odznaczona Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa, Srebrną Odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” oraz Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę.

Pasję zaszczepił w niej tata, który również był strażakiem. Co ciekawe jej brat także pełni służbę – w Komendzie Powiatowej PSP w Policach.

W 30-letniej historii Państwowej Straży Pożarnej to pierwsza kobieta zajmująca stanowisko kierownicze w województwie zachodniopomorskim. Zaś druga w Polsce.

Pierwszą Panią Komendant PSP została bryg. Marta Kacprzycka, którą powołano w ubiegłym roku na stanowisko Komendanta Powiatowego PSP w Gnieźnie i tę funkcję pełni ona do dziś. W kadrze kierowniczej PSP jest też kilka kobiet pełniących funkcję Zastępcy Komendanta to bryg. Mirosława Wójcik (KP PSP Rawa Mazowiecka), bryg. Monika Ryciak (KP PSP Ryki) czy bryg. Agnieszka Mendelska (KP PSP Kamienna Góra).

Zdjęcia: KP PSP Stargard & Starostwo Powiatowe

(J.Ł.)

By Jakub Łosek

redakcja@szczecinek112.pl

One thought on “Pierwsza Pani Komendant na Pomorzu Zachodnim. Kim jest bryg. Sylwia Formela?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *