Ponad milion dwieście tysięcy połączeń odebrali w 2023 roku operatorzy numeru alarmowego. Zgłoszenia pod 112 z całego województwa przyjmowane są w Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które mieści się w budynku ZUW w Szczecinie. Dziś obchodziliśmy Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112, który przypada 11 lutego.

-Nasi operatorzy odbierają połączenia alarmowe przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Ich praca jest nieoceniona, ponieważ odciąża służby do których operatorzy – po wstępnej weryfikacji, kierują tylko te zgłoszenia, które wymagają interwencji

– mówi wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski.

W Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Szczecinie zatrudnionych jest 66 certyfikowanych operatorów. Na zmianie dziennej, w zależności od potrzeby pracuje ich od 10 do 12 – więcej zgłoszeń przyjmują w dni wolne i wakacje. Jeden operator na zmianie przyjmuje średnio 153 zgłoszenia.

Tylko jedna trzecia telefonów pod 112 jest zasadna, czyli wymaga interwencji zespołów ratownictwa medycznego, strażaków, policjantów lub innych służb. Warto przypomnieć, w jakich sytuacjach dzwonimy pod numer alarmowy.

-Większość połączeń, które odbieramy nie wymaga pilnych działań. To pytania w sprawie adresów instytucji, korków na drogach, czy dziur w jezdni. Prawie jedna trzecia, to przypadkowe, głuche połączenia nawiązywane, np. przez bawiące się telefonami dzieci. Pamiętajmy, że numer alarmowy służy do ratowania życia i zdrowia

– mówi Marta Rajewicz, operator numeru alarmowego 112.

Najwięcej zasadnych zgłoszeń wymaga działania zespołów ratownictwa medycznego. W ubiegłym roku nasi operatorzy skierowali do Policji ponad 167 tys. zgłoszeń. Do dyspozytorów medycznych zostało przekierowanych ponad 145,5 tys. zdarzeń, natomiast do Państwowej Straży Pożarnej 20 tysięcy.

Z okazji Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112 do Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego zaprosiliśmy dziś dzieci z klasy 1 Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej, młodzież z 1 klasy VII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie oraz uczestników kursu na ratownika WOPR. Dzieci i młodzież m.in. zwiedziły Centrum Powiadamiania Ratunkowego oraz poznawały pracę operatorów 112. Wojewoda Adam Rudawski podziękował operatorom numeru alarmowego za pracę, która wymaga niezwykłego zaangażowania.

Materiał Prasowy ZUW

By Jakub Łosek

redakcja@szczecinek112.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *